Stock #: 35SHOBWKUBOTA
Status: Sale Pending
Location: Canton
Overview
Description:
The Box Wedge Machine from Wolfe Ridge is the best way to get consistent and uniform split sizes with every cycle of the splitter.  Built with a Kubota d902 Diesel 25HP engine and 38 gallon per minute pump and 35 ton cylinder.  The Box Wedge Machine can be built on a skid mount (see Heavy Duty Industrial) or on a highway towable frame (see Super High Output).  Built to last, made in the USA, all Wolfe Ridge machines are produced with top-quality materials to ensure reliable performance, day in and day out. The SHO frame features heavy duty welded fenders, a suspended highway axle / wheels / tires, and a fold away hitch tongue. The box wedge machine includes a standard 3.5” x 3.5” box wedge with returner arm.  As well, a 2 way wedge with BOLT-ON height adjustable 4 way wedge is includedNOTE: the traditional wedge included with the Box Wedge Machine is NOT hydraulically height adjustable.  The Box Wedge Machine is loaded with features that make it one of our most versatile product offerings.
Specifications:
YEAR: 2026 | MODEL: 35SHOBW KUBOTA D902 DIESEL | COLOR: GRAY
  • 35-ton splitting force
  • Box wedge, returner arm, and traditional 2 / 4 way wedges included
  • Magnum Big Bore package with 7 second cycle time
  • Powerful Kubota Diesel engine for consistent performance
  • Easy-to-use controls
    • Galtech hydraulic valves on 25HP / 38GPM machine
  • Hydraulic log lift as standard equipment
  • Hydraulic oil cooler with fan as standard equipment
  • Electric start as standard equipment
  • Sandblasted and powder coated for a tough, long lasting appearance
  • 1 year warranty on machine – 3 year on engine
  • KubotA D902 Diesel 25HP with 38GPM pump
  • 12 volt electric start with Interstate battery
  • 38 GPM hydraulic pump
  • NEW high capacity 30 gallon steel hydraulic oil tank with cartridge return filter
  • Galtech/HC D16 auto cycle valve
  • Magnum big bore package with extra wide and 12 inch tall push block
  • Bronze self lube slides on push block
  • In-house welded & fabricated splitter beam
  • 32 inch beam height
  • 24 inch stroke length
  • Pullback arm included for easy re-splitting
  • Hydraulic log lift included – 600lb lift capacity
  • Hydraulic oil cooler with 12 volt fan and thermostat
  • Removable 7 way 3.5” x 3.5” Box Wedge included as standard – FIXED POSITION
  • Removable 2 and 4 way traditional wedges included
    • Height is mechanically adjustable – BOLT-ON 4 way
    • Optional 6 way and 12 way traditional wedges – BOLT-ON
    • Folding swing-away drawbar with 2 inch hitch ball coupler
    • Storage for traditional wedges on draw bar (see photos)
    • 6″ x 14″ rims, 26″ radials, Dexter axle and spring suspension
    • Heavy duty welded steel fenders
    • 80 MPH max towing speed
    • 69″ x 148″ overall size
    • Weight: 2000 lb
Additional Information:
We prefer Check or Cash
All Cards will add a 3% Processing Fee.